Co powinieneś wiedzieć przed zapytaniem o cenę strony internetowej lub sklepu?

Bardzo często otrzymuję zapytania ocenę wykonania strony internetowej lub sklepu internetowego.

Praktycznie każde zapytanie jest inne, ale część odpowiedzi na Wasze pytania jest zawsze taka sama. Zanim zaczniemy wykonywać stronę www czy sklep internetowy należy pamiętać, że należy wcześniej dokonać zakupu kilku niezbędnych „usług”.

Co właściwie jest potrzebne?

Aby uruchomić stronę internetową czy sklep w internecie, jest do tego potrzebny: hosting, domena, certyfikat SSL, szablon graficzny (oprogramowanie całego systemu), umowa z operatorem płatności (w wypadku sklepu).

Co do domeny (to po prostu adres strony internetowej którego będziemy używać), to należy ją zakupić u zewnętrznego dostawcy – koszt zależy od tego jaki to typ domeny (np. domena.pl będzie droższa niż domena.com.pl czy domena.eu) – ogólnie koszt od 65 do 250 zł płatne co roku.

Kolejna sprawa – hosting (to wynajęcie serwera gdzie faktycznie będą się znajdowały pliki strony, poczta itp). Tutaj proponuję skorzystać z pewnej gdańskiej firmy hostingowej koszt 121,77 zł rocznie. Certyfikat SSL – w tej firmie jest wliczony w cenę hostingu.

Szablon graficzny (całe oprogramowanie, grafika sklepu czy strony) sklepu to koszt od 160 – 600 zł – w takich granicach można swobodnie wybierać wśród ofert projektantów.

Co ponadto?

Wykonanie strony czy sklepu internetowego (wstawienie grafik, tekstów, filmów, zdjęć, podpięcie mapy google, uruchomienie systemu płatności, podpięcie do statystyk google, uruchomienie systemu SEO), pełne uruchomienie, testy i skonfigurowanie – to koszt wyliczany indywidualnie.

Oczywiście tymi wszystkimi rzeczami mogę się zająć ja sam z tym, że należy podpisać umowę z operatorem płatności (wg. mnie najlepszy to przelewy24.pl) i tu właściciel sklepu musi podpisać z nimi umowę (oczywiście korespondencyjnie).

Podsumowując wydatki:

domena 65,00 zł,

hosting 121,77 zł,

szablon 160,00 zł.